close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • ZASIŁEK RODZINNY KINDERGELD

 • Wniosek o wypłatę niemieckiego zasiłku rodzinnego (Kindergeld) może złożyć osoba, która ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub przebywa w sposób ciągły lub będzie przebywać min. 6 miesięcy w Niemczech. Poza tym taka osoba nie mogła zarobić poza granicami Niemiec więcej niż 3.068 EUR (w przypadku małżonków wspólne dochody poniżej 6.176 EUR).

  Warunkiem wypłaty Kindergeld jest miejsce zamieszkania dzieci w jednym z krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), które nie ukończyły 18 lat a jeśli ukończyły to pobierają naukę (tutaj wiek graniczny dziecka to 27 lat). Kindergeld nie przysługuje pracownikom sezonowym oraz pracownikom na kontrakcie z polskich firm odesłanych na czasowy pobyt na terenie Niemiec.

  Zasiłek przysługuje od momentu podjęcia zatrudnienia w Niemczech (nie wcześniej niż od 01.05.2004) do zakończenia okresu zatrudnienia. Kwoty przysługującego zasiłku na pierwsze, drugie i trzecie dziecko to 154,- Euro miesięcznie, od czwartego dziecka 179,- Euro zmniejszone o kwoty zasiłku rodzinnego na dzieci wypłacanego w Polsce. Wnioski składa się w lokalnym oddziale niemieckiej Kasy Rodzinnej (Familienkasse). Adresy oddziałów można znaleźć na internetowej stronie http://www.arbeitsagentur.de/

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: